KADIN GENİTAL SİSTEM ANATOMİSİ

KADIN GENİTAL SİSTEM ANATOMİSİ


Bedenimiz ruhumuzun evidir.Evimizde rahat etmek ve ihtiyaçlarımızı kolayca karşılayabilmek için evimizin en kuytu köşesinde bile ne olduğunu bilmemiz gerekir.Böylece ihtiyacımız olanları kolayca bulabiliriz. Benzetecek olursak , bedenimizde de organ sistemlerinin yerini ,düzenini ve işleyiş mekanizmasını bilirsek,hem ihtiyaçlarımızı daha kolay karşılarız hemde oluşan aksaklıkları çabuk farkederiz.


Bildiğimiz gibi ; yüzümüz,ellerimiz,ayaklarımız vb. görünen ve beyin,mide,mesane vb.görünmeyen organlarımız vardır.Gördüğümüz organları doğal olarak daha iyi tanırız.Görmediğimiz organlar olan beyin,kalp,mide,barsaklar gibi organları da çocukluktan itibaren aldığımız temel eğitimlerle tanırız.Hepimizin beynin cevize,midenin çaydanlığa,barsakların hortuma benzediği şeklinde bir fikri vardır. Kalp zaten en sevdiğimiz şekildir :))


Buna karşılık cinsel organlarımızın büyük bölümü görünür olmasına rağmen ,çoğumuzun neye benzediği konusunda bir fikri yoktur ,olsa bile çoğu kez eleştirel ve yargılayıcıdır.Çoğu kadın cinsel organına bırakın dokunmayı,aynayla bakıp incelemeyi bile tabu sayar.Nadiren baktığında da normal anatomik yapıyı görüp anormal olarak değerlendiren ve soluğu acilen bir jinekologda alan birçok kadın vardır.


Doğal olarak da birçok kadın bir rahatsızlık hissettiğinde bilmediği bu organlardan korkar.Örneğin mide rahatsızlığı yaşayan bir kadın süt içmek,soda içmek , antiasit ilaçlar almak gibi basit çözümleri kendisi rahatça uygulayabilirken genital bölge ile ilgili bir sorunda çabucak paniğe kapılabilir.


Buyüzden öncelikle kadın genital sistem organlarını size basitçe tanıtmak ve vücudumuzun diğer bütün sistemleri gibi hakettikleri sevgi,ilgi ve saygıyı onlara kazandırmak istiyorum.Genital sistem organlarının anatomisi ve işleyiş mekanizmasını ne kadar iyi tanırsak hem oluşan aksaklıkları daha çabuk farkeder hemde muayene olurken kendimiziz daha rahat hisssederiz.

 

KADIN GENİTAL SİSTEM ORGANLARI


Dış Genital Organlar:


- Labium majus(dış dudaklar)
- Labium minus(iç dudaklar)
- Klitoris
- İntrautus(vajina girişi)


Boşaltım sistemi organları olan üretra(idrar boşaltım kanalı) ve anüsün(makat) de yer aldığı bu bölgeye genel olarak vulva adı verilir.Vulvayı örten cilt tabakasında da vücudumuzun diğer bölgelerinde olduğu gibi kıllar,ter,yağ ve özel genital salgıları üreten salgı bezleri bulunur.


İdrar kesesi(mesane)vajinanın tam üstünde yer alır.İdrarı dışarı boşaltan idrar kanalı (üretra) da vajinal açıklığın (intrautus-vajina girişi)hemen üzerinden dışarı açılır.İnce bir kanal olduğu için açıklığını sizin görmeniz zordur.Klitoris de bunun hemen üzerindedir.Barsakların son noktası olan anüs vajinanın hemen arkasında yer alır ve vajinal girişin altından dışarı açılır.


İç Genital Organlar:


- Vajina
- Uterus (Rahim)
- Tüpler(fallop tüpleri)
- Yumurtalıklar(Overler)


Vajina,vulvar bölgeyi rahime bağlayan yaklaşık 10 cm uzunluğunda,iç yüzeyi mukoza denen kaygan,ıslak bir dokuyla kaplı boru şeklinde bir organdır.Duvarları birbiri üzerine katlanmış pileli(akordiyon gibi)bir yapısı olan vajina ilişki ve doğum sırasında uzayıp genişleyebilen esnek bir organdır.


Uterus,doğum yapmamış yetişkin bir kadında yaklaşık yumruk büyüklüğünde ,armut şeklinde bir organdır.İç yüzeyi endometrium denen hormonların etkisinde olan döngüsel bir dokuyla kaplıdır.Her ay gebelik için hazırlanır,döllenmiş yumurtanın yerleşmesine uygun bir yatak halini alır,ama gebelik oluşmazsa adet kanaması şeklinde dökülür.Uterusun vajinaya açılan kısmı cervix(rahim ağzı) adını alır,PAP smear aldığımız kısımdır.


Tüpler,rahmin her iki üst köşesinden çıkan ince,kıvrımlı,yaklaşık 8-12 cm uzunluğunda kanallardır.Uçları püskül tarzında çıkıntıları olan fimbria denen kısımla karın boşluğuna açılır.Yumurtlama zamanında fimbrialar yumurtalıklar üzerinden atılan yumurtayı yakalayıp tüpün içine aktarırlar.


Overler,yumurtalık da dediğimiz sağlı sollu iki adet olan hem cinsiyet hormonlarımızın salındığı hem de neslimizin devamını sağlayan hücrelerimizin yani yumurtamızın(0osit)geliştiği yerdir.Bir kız bebek doğduğunda yumurtalıklarında gelişmemiş 200.000ila 400.000 adet yumurta öncüsü hücre bulunur.Ergenlik döneminden itibaren her ay 8-10 yumurta gelişir ve bir tanesi çatlayıp atılırken diğerleri geriler.(Atrofiye uğrar yani kurur)Yani aslında bir kadının kaç yıl boyunca yumurtlayıp kaç tane döllenmeye müsait yumurtasının olacağı (over rezervi) doğuştan bellidir.Tabiki çevresel etkenler ve bazı hastalıklar bu rezervi değiştirebilir.Toksik,kimyasal maddeler ,bazı ilaçlar,enfeksiyonlar,travmalar,stres, otoimmün hastalıklar vb.


Biz jinekologlar kadının en mahrem ve ruhsal olarak da en hassas olduğu sorunlarının ortasında çalışmaktayız.Herkesin hassasiyet derecesi ve beklentileri de birbirinden farklı olabilir.Eğer kendinizi ve hassasiyetlerinizi iyi tanırsanız doktorunuza da bunu açıkça ifade ederseniz inanın işimiz kolaylaşır.Karşılıklı uyum içinde rahat bir muayene gerçekleşir.


Doktorunuzdan size yapacağı muayene şekli ve gerekiyorsa kullanacağı aletler hakkında bilgi almak en doğal hakkınızdır.Bilgilendikten sonra da muayene masasında en rahat ettiğiniz pozisyonu almak için yardım isteyin.Rahatsız iseniz bunu belirtin.Unutmayın rahat bir muayene için rahat ve gevşemiş bir beden gerekir.Bütün vücudunuz gergin ve kasılmış bir haldeyken vajinanızın gevşemesi beklenemez,vücut bir bütündür.Doktorunuz dahi olsa bu bütünlüğe müdahele ancak sizin izninizle gerçekleşmelidir.


Özetle genital organlarınızı tanıyın,en az diğer organlarınız kadar sevip değer verin.Ozaman onlarda görevlerini en güzel şekilde yapıp, vücudun diğer organlarıyla uyum içinde çalışacaklardır.

 

Op. Dr. Günnur YÜCE

Test

Form Gönderimi

Tamam