GEBELİKTE KAHVE TÜKETİMİ

GEBELİKTE KAHVE TÜKETİMİ

 

Kafein günlük hayatta rutin olarak tükettiğimiz birçok yiyecek ve içecekte  doğal olarak bulunur. Bilindiği üzere en çok da kahvede bulunur.

 

Kahve çoğumuzun sevdiği, sabah sohbetlerinin vazgeçilmez bir eşlikçisidir. Gebelik sürecinde bu sevdiğimiz alışkanlıktan tamamen vazgeçmek zor olabilir. Ancak miktarını iyi  ayarlamak gerekir. Yani zarar kafeinin kendisinde değil miktarındadır.

 

Günde maximum 200 mg ve altında kahve tüketmenin bir zararı olmadığı kanıtlanmıştır. Sadece kahvede değil, daha düşük oranlarda olmak üzere çay, çikolata ve kola gibi günlük rutinde tükettiğimiz diğer gıdalarda da kafein olduğu düşünülürse, günde bir fincan ile sınırlandırmak en doğrusu olacaktır.

 

Bir fincan türk kahvesi yaklaşık 60 mg, 1 fincan filtre kahve yaklaşık 100 mg kafein içerir. Bir bardak siyah çayda yaklaşık 40 mg, yeşil çayda 20 mg, 1 bardak kolada 45 mg, 50 gr çikolatada yaklaşık 30 mg kafein bulunur.Günlük tercihlerimizi bu miktarları göz önünde bulundurarak yaparsak iyi olur.

 

Kafein, zindelik verici, mutluluk hormonu olan serotonin arttırıcı, bazı tip baş ağrılarını azaltıcı, metabolizma hızlandırıcı etkileriyle günlük hayatımızda gereklidir. Aslında ihtiyacımızı hesap yaparak değil vücudumuzu dinleyerek belirlemeliyiz. Bazı günler daha fazla  bazı günler daha az ihtiyaç hissedebiliriz.Sürekli fazla tüketme ihtiyacı hissediyorsak, yani  fazla miktarda kahve, çikolata vb. canımız çekiyorsa, altında yatan sebepleri düşünmemiz ve düzeltmemiz gerekir. Aşırı  fiziksel ve zihinsel performans, yetersiz uyku, stres vb.

 

Dinlenme periyotlarını arttırmak, uyku düzenini sağlamak, stres yönetimi (müzik, eğlence, gezme, sevilen dostlarla vakit geçirmek vb.), bol su tüketmek, yürüyüş yapmak gibi düzenlemeler kafeine olan ihtiyacı azaltacaktır.

 

Günlük hayattaki birçok alışkanlığımız gibi kafein de aşırıya kaçmadığı takdirde gebelikte büyük bir risk oluşturmaz.

 

Günde bir fincan kahvenin yanına en iyi eşlikçisi sohbet ve muhabbeti de eklersek kafein zararlı değil yararlıdır kanımca :)

 

Herkese  sağlıklı  ve keyifli günler dilerim...

 

Dr. Günnur YÜCE

Test

Form Gönderimi

Tamam