GEBELİK BELİRTİLERİ NELERDİR VE SİZİ NELER BEKLİYOR?

Tabiki gebeliğin ilk belirtisi beklenen  adet  tarihinin gecikmesidir.Günümüzde gerek kanda gerek idrarda yapılan gebelik testlerinin hassasiyetinin artmasıyla birlikte  beklenen adet  tarihinden  dört gün önce   gebelik tespit edilebilmektedir.

 

Gebeliğin labaratuvar  olarak tespitinden sonra  yani  kanda ve idrarda gebelik tespit edildikten sonra  sıra klinik olarak tespitine gelir. Yani  doktorunuzun yapacağı ilk muayene ve ultrasonografi ile  rahim içinde gebelik kesesi   ve  kalp atımları izlenen  embriyo  görüldükten   sonra  mutlu  ve  heyecanlı  serüveniniz  başlamış demektir:))

 

Gebelikle  birlikte vücudunuzda birçok  fizyolojik ve psikolojik  yani bedensel ve ruhsal değişiklik olmaktadır.

 

Dokuz aylık gebelik sürecini  üçer aylık periyotlar halinde  değerlendirecek  olursak  ilk  trimestr  dediğimiz ilk üç ayda  sizi bekleyenleri ve dikkat etmeniz gerekenleri  konuşalım öncelikle;

 

Gebeliğin  en erken  bedensel  belirtisi göğüslerde  büyüme  ve  hassasiyettir.Gebelikle birlikte oluşan hormonal değişiklikler  göğüs dokusunda  ödem  ve süt kanallarında genişlemeye  neden  olur.Bu hassasiyet  genellikle gebeliğin ilk üç ayından sonra hafifler. Bu dönemde daha rahat iç çamaşırları tercih etmek gerekebilir.

 

Sindirim sisteminde de  hazımsızlık ,şişkinlik, kabızlık , tükrük ve mide asit salgısında artış, reflü, ağızda metalik tat, bulantı, kusma gibi belirtiler yine gebeliğin ilk üç ayında sıklıkla  görülen rahatsız edici değişikliklerdir.

 

Bu  değişiklikler  çok hafif düzeyde olabileceği  gibi  günlük hayatı etkileyecek ve  hayat kalitesini düşürebilecek   şiddette olabilmektedir.

 

Az  az  sık aralıklarla  beslenmek, fazla baharat  ve yağdan kaçınmak  rahatlatıcı olmakla birlikte   ,  aşerme denilen durumu yaşayan  gebelerde   bazen   acılı ,ekşili  gıdalarda  paradoksal olarak iyi gelebilir.Bu  nedenle  ben  her  gebeye  tek tip beslenme önermek  yerine , kendi  bedenlerinden gelen sinyalleri değerlendirip  ona göre beslenmelerini   öneriyorum.

 

Tabiki  bunun anlamı  canım istiyor diye sürekli abur cubur dediğimiz  sağlığa zararlı gıdalar ve fast food beslenme  değildir.Aç ve susuz kalmaktansa   bu tip gıdalar ara sıra tüketilebilir  abartmamak  koşuluyla.Yani   zarar  miktardadır  prensibi  ile. Leblebi, tuzlu  çubuk  kraker,  ayva , zencefilli  veya naneli  şeker   bulantıya iyi geldiği bilinen gıdalardır.Gebeliğin hormonal değişimleri  yanında  yine ilk aylarda normal olan tansiyon düşüklüğü  de bulantı sebebidir.Bu yüzden  gebelik bulantıları sabahları daha yoğun olur. Çünkü sabah yataktan kalkıldığı ilk anda  tansiyon daha düşüktür.Yatakta  biraz oturup yavaşça kalkmak ,kalkmadan önce birkaç tuzlu kraker yiyip birkaç yudum su içmek  , tansiyon adaptasyonuna yardım ederek  sabah bulantılarını  azaltacaktır.

 

Doktorunuzla   veya  diyetisyeninizle   daha da iyisi  kendi vücut sesinizi  dinleyerek  yaptığınız beslenme düzenlemelerine rağmen  kontrol  altına alamadığınız  bulantı-kusma durumunda  ilaç desteğine  başvurulabilir. Tabiki  ilaç derken  doktorunuzun   reçete  edeceği ilaçlar.

 

Nadiren  de  olsa  bazen bulantı ve kusma o denli şiddetli  olur ki, günlük hayatın idamesi için gerekli kalori ve sıvı alınamaz olur.Bu gibi durumlarda   damardan beslenme    yani serum takviyesi gerekebilir.

 

Sonuç olarak ister hafif ister şiddetli olsun  sindirim sistemi adaptasyonu  genellikle ilk üç ayın sonunda gerçekleşir   ve  beslenme düzene  girer.Şiddetli  ve  uzun süren  sindirim sistemi sorunlarında  altta yatabilecek sistemik hastalıkları da atlamamak gerekir. (Gastrit, mide ülseri, safra kesesi  taşı,  hepatit vb..)

 

Gebeliğin  ilk üç ayında kasıklarda  adet ağrısı  veya  zaman zaman kramp şeklinde olabilen ağrılar,sık idrara gitme gibi belirtiler de normaldir.Tabi ki doktorunuzun yapacağı muayene ve tetkiklerde bir problem  görmemesi  kaydıyla..

 

Baş ağrıları, genellikle uykuya meyil şeklinde uyku  problemleri halsizlik , iştahsızlık gibi genel  durum bozuklukları da  olağandır.Duygusal anlamda da  alınganlık, çabuk sinirlenme, kolay ağlama gibi hassasiyet artışı  görülebilir.

 

Gebeliğin  ilk üç ayındaki  bu belirtiler  çoğu kez hafif  olmakla  ve kolay  tolere  edilebilmekle  birlikte bazı gebelerde  günlük hayatı olumsuz  etkileyecek, hayat kalitesini  bozacak düzeyde  şiddetli ve rahatsız edici olabilir.

 

Ne kadar şiddetli olursa olsun  bu durumun geçici olduğunu ve  size  destek olacak ,yardım edecek   yakınlarınızın  ve doktorunuzun olduğunu  bilin ve yardım istemekten çekinmeyin.

 

Unutmayın ki biz doktorlar  bu süreci olabildiğince rahat ve sorunsuz geçirmeniz için yanınızdayız...

 

Test

Form Gönderimi

Tamam