DOĞAL DOĞUM

DOĞAL DOĞUM 

 

Doğum zaten doğaldır.Kadın vücudunun  doğuştan sahip olduğu bir yetenektir.Doğumu  normal doğasından uzaklaştırıp tıbbi bir uygulama haline getiren şey  korku ve kaygıdır. Tabi ki  bu korku ve kaygı duymak yanlıştır anlamına gelmez.İnsan bilinmeyenden  kaygı duyar. Doğumu bekleyen bir kadın da onu neler beklediğini bilmediği için kaygı duyar ve bilgi edinmeye çalışır. Bilgi edinmek için başvurulan kaynaklar  çoğu zaman daha önce doğum deneyimini yaşamış  kişilerdir.Ama burda  dikkatten kaçan nokta herkesin  yaşadığı  olayları kendi bakış açısından değerlendirdiğidir.Bu sadece doğum için değil bütün olaylar için geçerlidir aslında. Çünkü  her insan biricik ve tektir.Aynı  olay karşısında  her insan aynı şeyi hissetmez.Dolayısıyla  her kadının kendi doğumuyla ilgili algısı, değerlendirmesi  kendine özeldir.Bu yüzden doğumla ilgili bilgi edinmek için başvurulan yakın arkadaşlar, aile bireyleri , internet gibi kaynakların çoğu zaman kaygıyı azaltmak yerine arttırıcı olabildiği unutulmamalıdır. Kaygıyı azaltmanın en güzel yolu bence GÜVEN dir.

 

Kendi bedeninize ve  doğumunuzda yanınızda olacak kişilere güven kaygınızı dolayısıyla korkunuzu azaltacaktır.

 

DOĞUM?

Doğum yeniden başlangıçtır; her sabah DOĞAN güneş yeni bir günün başlangıcını müjdeler :))

 

Sıkıntılı bir dönemin ardından gelen rahatlama sonrası genellikle  yeniden DOĞMUŞ gibi oldum diyerek  doğumdaki ferahlığı, hafiflemeyi ifade ederiz.

 

Kafamda bir fikir DOĞDU diyerek yaratıcılığı ifade ederiz.

 

İçime DOĞDU diyerek sezgiselliği ifade ederiz.

 

DOĞUM yenilenmedir, ferahlamadır,hafiflemedir, yaratıcılıktır,kavuşmadır bir nevi kadının  da kendi yeniden doğumudur. Doğum  yaptığı anda  kadın  yeni doğmuş bir bebek gibi saf ve masumdur.

 

DOĞAL  DOĞUM  FELSEFESİ

 

Doğumun hiçbir tıbbi müdahele yapılmaksızın tamamen kendi akışı içinde gerçekleşmesidir. Doğumun sunni sancı ile başlatılması, anestezi ve bir takım ağrı kesici ilaçlar kullanılması, su kesesinin açılması, epizyotomi uygulaması doğumda yapılan tıbbi müdahelelerdir. Bu müdaheleler her doğumda gerekli değildir ama yerinde ve zamanında kullanıldığı zaman da herbirinin ayrı avantajları vardır.

 

SUNNİ SANCI  (İNDÜKSİYON):

Bazı durumlarda doğum eyleminin ilaçlarla başlatılması gerekebilir. (Günaşımı, gebelik tansiyonu, diyabete bağlı bazı komplikasyonlar, amnıyon sıvısında azalma, bebekte gelişme geriliği vb.)

AMNIOTOMİ:

Bebeğin içinde bulunduğu su kesesinin yapay olarak açılması bazı durumlarda faydalıdır. Hem doğum sürecini hızlandırır hem de amnıon sıvısının rengi bize bebeğin sıkıntıda olup olmadığı konusunda bilgi verir.

EPİDURAL ANESTEZİ:

Doğumun aktif fazında deneyimli bir anestezi uzmanı tarafından yapılması hastanın tercihine bırakılabilir.

EPİZYOTOMİ UYGULAMASI:

Annenin pelvis yapısı, bebeğin geliş pozisyonu, büyüklüğü vb. faktörlere göre yapılması gerekli olabilir.

 

Göbek kordonunun geç kesilmesi de doğal doğum felsefesinde savunulan bir konudur. Bebeğin ve annenin sağlıklı ve güvende olduğu bir doğum seyrinde tentene temasın uzatılması ve kordonun makul bir sürede geç kesilmesi faydalıdır.

 

Sonuç olarak vermek istediğim mesaja gelince, her kadın gebelik sürecinde kendi içgörüsünü, farkındalığını geliştirmeli, kendini değerlendirip kendine karşı mümkün olduğunca dürüst olmalıdır. Kararlı ve inançlı olmak, sınırlarını bilmek ve doğumunu yaptıracak doktordan alternatifler konusunda bilgi ve destek almak her kadının kendi doğumunu biricik ve tek yapacaktır.

 

Eşsiz, benzersiz, kişiye özel bir doğum deneyimi yaşayabilmeniz ve bebeğinizle birlikte yeniden doğabilmeniz dileğiyle...

 

Dr. Günnur Yüce

Test

Form Gönderimi

Tamam