ADET ÖNCESİ GERGİNLİK SENDROMU (PMS)

ADET ÖNCESİ GERGİNLİK SENDROMU (PMS) 

 

Adet öncesi gerginlik sendromu da  denen PMS kadınların yaklaşık %80 inde görülen  adete birkaç gün kala  başlayıp adet  kanaması ile birlikte sonlanan fizyolojik ve psikolojik değişikliklerdir.Genellikle  otuzlu yaşlarda görülmekle birlikte ,ergenlik döneminde başlayıp menopoza kadar devam edebilir.Semptomlar genellikle adete bir hafta kala başlar fakat ağır vakalarda yumurtlama döneminden hemen sonra başlayıp iki hafta boyunca yaşamı olumsuz etkileyecek boyutta rahatsız edici olabilir.

 

PMS  sebepleri fiziksel, genetik ,kültürel ve duygusal faktörlerin etkileşimi ile bağlantılı hücresel enflamasyondur.(enflamasyon veya inflamasyon   vücudun herhangi bir zararlı etkene verdiği yanıttır.)

 

Fiziksel belirtiler ;göğüslerde hassasiyet,ödem,kilo artışı,hazımsızlık ,şişkinlik , kabızlık gibi sindirim sistemi problemleri,dişeti kanamaları,kas ve eklem ağrıları,çarpıntı,denge bozuklukları,bulanık görme,migren tipi baş ağrıları,halsizlik, sıcak basmaları vb. dir.

 

Duygusal belirtiler;depresyon,aşırı sinirlilik,öfke nöbetleri, ajitasyon,konsantrasyon bozuklukları,uykusuzluk veya aşırı uyuma isteği,tatlı ve karbonhidrat yeme isteğinde artış, vb dir.

 

Semptomların ard arda 3 ay süreyle tekrar etmesi ve yaşam kalitesini etkileyecek düzeyde olması tanı koydurur ve tedavi yolları aranır. Tedavi çok yönlü olmalıdır. Diyet,egzersiz,vitamin ve mineral desteği,psikolojik destek,psikoterapi ve akapunktur vb alternatif tedavi yöntemlerinden biri veya birkaçı kişiye göre düzenlenir.

  • Diyette glisemik indeksi düşük taze sebze, meyve içerikli lifli gıdalar tüketilmelidir.
  • Aşırı kahve, çikolata vb kafeinli gıdalardan uzaklaşılmalı, süt ürünleri azaltılmalıdır.
  • Östrojen yüksekliğine sebep olan obezitenin azaltılması
  • Doğal progesteron içeren ilaçlar
  • B6,B12,C VİTAMİNİ, E VİTAMİNİNİ desteği
  • Magnezyum , selenyum,kalsiyum desteği

 

SON OLARAK YİNE AY DÖNGÜSÜ VE MENSTRUEL DÖNGÜYE GÖRE DEĞERLENDİRİRSEK..:)

 

Adet döngüsünün ikinci yarısının son dönemleri,med-cezir olayındaki suların çekildiği ve çamurlu dipte görmek istemediğimiz şeylerin açığa çıktığı zamanlardır. Kadınların bunu bir dezavantaj olarak görmeyi bırakıp bu dönemde içe dönmeyi ve kendiyle ilgili bilgi edinmeyi sağlayan bir fırsat olarak görmelidirler.Ve dolunay gelip sular yükseldiğinde  bu bilgiyi kendilerini geliştirip yaratıcı güçlerini ortaya çıkartıcı olarak kullanmalıdırlar.Yani şifa kendi içlerinden gelecektir.

 

Ayın ondördü gibi güzel ,aydınlık, yaratıcı sendromlu sikluslar dilerim:))

Sevgilerle,

Dr. Günnur YÜCE

Test

Form Gönderimi

Tamam