Gebelik Bulantıları Neden Olur? Nasıl Başedilir?

Gastrointestinal (mide-barsak) sistemle ilgili rahatsızlıklar gebeliğin 12. haftasına kadar sıklıkla görülen gebeliğin erken belirtilerindendir .Karında şişkinlik dolgunluk, sindirimde gecikme, hazımsızlık, kabızlık, mide ve tükrük salgısında artış, reflü,ağızda acı tat, hafif sabah bulantıları ve bazen kusma sıklıkla görülen belirtilerdir.
Bazen bu belirtiler normal beslenmeyi bozacak ve gebenin hayat kalitesini azaltacak şiddette olabilir.


Gebelikte bulantı kusmanın gün boyunca sürmesi, bazı beslenme tedbirlerine ve ayaktan ilaç tedavisine cevap vermemesi, anne adayının normal beslenmesini, günlük faaliyetlerini engellemesi, genel durumunu bozması yada kilo kaybına yol açması durumunda Hiperemezis Gravidarum (gebeliğin şiddetli bulantısı) söz konusu olur. İleri inceleme ve tedavi gerektirir.


Gebelik bulantı ve kusmaları genellikle bazı beslenme tedbirleri, yaşamda yapılacak düzenlemeler, psikolojik destek ve bazen ayaktan ilaç tedavisi ile atlatılabilir. Ciddi düzeyde bulantı - kusma (hiperemezis gravidarum) gebeliklerin ancak binde dördünde (%0,4) görülür.

 

NEDEN OLUŞUR?


Gebeliğe bağlı olarak ortaya çıkan fizyolojik estradiol ve HCG hormonları artışının normalden fazla olması (mol gebeliğl, çoğul gebelik vb.) ya da normal seviyelerde olmasına karşın bireysel duyarlılığın yüksek olmasıda tablonun her gebede farklı seyretmesine yol açar.


Özellikle çok şiddetli olan ve tedaviye zayıf cevap veren, ikinci trimesterde (12. haftadan sonra)devam eden ya da yeni başlayan bulantı kusmalarda diğer hastalıklar da araştırılmalıdır. (Hepatit, pankreatit, safra kesesi taşı, safra kesesi iltihabı, mide ülseri,hipertiroidi, şeker hastalığı, sindirim sistemi tıkanmaları, beyin tümörü vb)
Şiddetli ve uzun süren , yeterli tedavi edilmeyen bulantı-kusma olgularında annede kilo kaybı ,sıvı elektrolit dengesizlikleri ,böbrek ve karaciğer fonksiyonlarında bozulma, yetersiz sıvı alımına bağlı idrar yolu enfeksiyonları, besin ve vitaminlerin yetersiz alınmasına bağlı olarak da bebekte gelişme geriliği oluşmaktadır. Ayrıca gebenin hayat kalitesini bozarak en mutlu olacağı dönemde psikolojisini olumsuz yönde etkilemektedir.


TEDAVİ YAKLAŞIMI NE OLMALIDIR?

 

1. Ayaktan ilaçsız tedavi: Amaç birtakım tedbirler uygulayarak anne adayının bulantılarla kendisinin başa çıkmasını sağlamaktır. Özellikle hafif olgularda bu yeterlidir. “ Öncelikle bu gibi şikayetlerin gebelikte normal olduğunun kabul edilmesi gerekir. Bu durum hastalık olarak algılanmamalıdır. Yatağın başında leblebi, tuzlu kraker vb. gıda maddeleri hazır bulunmalı ve yataktan kalkmadan az miktarda bunlardan yemelidir. “Günlük öğünleri az az ve sık yapmalıdır. “Sıvıları aç karnına almamalıdır. “Yağlı ve fazla baharatlı gıdalardan uzak durmalıdır. “Bulantım var diye sürekli eve kapanıp yatmak yerine açık havada yapılan yürüyüşler ve arkadaşlarla sosyalleşme iyi gelecektir.

 

2. Ayaktan ilaçlı tedavi: Bu önlemlere rağmen kontrol altına alınamayan kusmalarda ayaktan ilaç tedavisi denenir.

 

3. Hastanede yatarak serum tedavisi: Şikayetler ayaktan ilaç tedavisine de cevap vermiyorsa, genel durum bozuluyorsa, kilo kaybı ve vücudun susuz kaldığı yönünde bulgular varsa serum tedavine başlanır. Serum tedavisinde amaç gebenin kaybettiği sıvı elektrolitleri ve besin maddelerini damar yoluyla yerine koymaktır

Hiperemezis Gravidarum genellikle gebelik haftasının büyümesine paralel olarak hafifler ve birinci trimester sonunda ve ikinci trimester başlarında (14. hafta) biter.
Bütün sıkıntısına rağmen bu durumun geçici olduğunu idrak eder ve ona hastalık olarak değilde bize gebeliğimizi hatırlatan sevimsiz bir sinyal gözüyle bakarsak katlanılması daha kolay olur.Bu süreçte yalnız olmadığınızı, eşinizin, ailenizin ve doktorunuzun herzaman yardıma ve desteğe hazır olduğunu bilmek de sizi rahatlatacaktır.


Ağzınızn Tadı Hiç Bozulmasın !. Unutmayın Mutlu Gebelik=Mutlu Bebekler...

Op. Dr. Günnur YÜCE

 

Test

Form Gönderimi

Tamam